De overnamemarkt van e-commerce blijft volop in beweging
De e-commerce markt blijft een dynamisch speelveld als het gaat om fusies en overnames (M&A). In de afgelopen vier jaar zijn er diverse deals gesloten waarbij Nederlandse partijen – als koper of target – betrokken waren.
Strategische kopers zoeken groei en synergie
Voor strategische spelers vormen overnames een belangrijk middel om hun groeidoelstellingen te realiseren en synergievoordelen te behalen. Door andere partijen over te nemen, kunnen zij bijvoorbeeld hun productaanbod versterken en hun internationale aanwezigheid vergroten. Daarnaast bieden overnames toegang tot waardevolle e-commercekennis, vooral voor bedrijven die hierin nog niet volledig ontwikkeld zijn. Targets met specialistische productexpertise of sterke inkoopkanalen zijn extra interessant, omdat zij directe meerwaarde kunnen leveren aan de koper.
Private equity zet stevig in op e-commerce
Ook private equity-investeerders laten hun oog steeds vaker vallen op e-commercebedrijven. Zo investeerden onder meer Parcom in Elektramat, Mentha in Petite Amélie, 3i in VakantieDiscounter en H2 Equity Partners (Plutosport). Voor deze partijen vormt e-commerce een aantrekkelijk platform met aanzienlijke groeipotentie, waarbij zowel organische groei als buy-and-build strategieën worden nagestreefd.
Enkele opvallende transacties
Een opvallende transactie is de overname van Dwarfs door de Britse Olsam Group. Dwarfs, een Nederlandse e-commerce aggregator die zich de afgelopen jaren heeft gericht op het overnemen van kleinere webshops die actief zijn op platforms zoals Bol.com en Amazon, is nu zelf overgenomen. Ook de recente aankondiging dat Tech investeerder Prosus Just Eat Takeaway over zal nemen is spraakmakend. Just Eat Takeaway groeide de afgelopen jaren sterk via overnames, waaronder de fusie met het Britse Just Eat in 2020 en de overname van Grubhub in 2021. De laatstgenoemde transactie is inmiddels met verlies teruggedraaid door verkoop aan Wonder Group Inc. Wat ook in het oog springt is dat Social Deal in de afgelopen periode meerdere partijen heeft overgenomen binnen de markt voor kortingsaanbiedingen, waaronder WowDeal, Het Laatste Tafeltje, Dagpas en De Leukste Deal.
Activiteit onder de Top 25
We zien ook beweging bij de bedrijven uit onze Top 25. Zo heeft onder andere het moederbedrijf van Smartphonehoesjes.nl (#29), M&M E-commerce Groep, in maart 2020 het bedrijf MoreCases overgenomen. In 2021 werd specialist in designmeubelen Flinders (gedeeld #12 in de lijst) overgenomen door Nine United Ecommerce, een onderneming van het Deense Nine United A/S. Verder is kindermodewebshop kleertjes.com in 2021 in handen gekomen van Wehkamp en heeft FonQ (#27) in 2024 een strategische overname gedaan van NADUVI, een platform gericht op home & living.
De recente groei van Mantel (de andere #12) is vooral gerealiseerd door het openen van nieuwe winkels en het uitbreiden naar nieuwe regio’s. De groei van Loavies is met name tot stand gekomen door internationale expansie en het ontwikkelen van een eigen c2c-platform (Reloaved). Deze bedrijven lijken dus een voorkeur te hebben voor autonome groei.
Al met al blijft de overnamemarkt in e-commerce volop in beweging, gedreven door synergievoordelen waar strategische kopers naar streven en ook de groeiambities van private equity.
Overnames binnen de e-commerce markt
| Target | Buyer | Datum | Deal Value (mln.) |
| V&D | Secret Sales | 01-07-2025 | N/A |
| To Be Dressed.nl | Secret Sales | 01-07-2025 | N/A |
| Producthero | Channable | 01-05-2025 | N/A |
| Sition | Strix Group | 01-03-2025 | N/A |
| Bitfactory Holding | NOBEARS Group | 30-01-2025 | N/A |
| GrubHub Inc. | Wonder Group Inc. | 07-01-2025 | € 613 |
| About You | Zalando | 01-12-2024 | N/A |
| Feli E-commerce (Aiden) | Shop Circle Ltd. | 12-11-2024 | N/A |
| GCP Central | Reducate EdTech Group | 13-09-2024 | N/A |
| Winkelstraat | Platform Group AG | 29-07-2024 | N/A |
| MultiSafepay | Ant Group Co Ltd. | 01-07-2024 | € 186 |
| WowDeal | Social Deal België | 23-05-2024 | N/A |
| Monta | Deutsche Post AG | 18-05-2024 | N/A |
| Reducate EdTech Group | All Seas Capital Partners Ltd. | 17-04-2024 | N/A |
| Dott | Tier Mobility SE | 25-03-2024 | N/A |
| Felyx Sharing | Cooltra Mootos, SLU | 05-03-2024 | N/A |
| Hoteliers.com / SmartHOTEL | Connected Capital | 04-03-2024 | N/A |
| Naduvi | Fonq | 01-03-2024 | N/A |
| JamesEdition, among others | Verdane Advisors AS | 19-02-2024 | € 54 |
| Funda | General Atlantic LLC | 06-02-2024 | € 79 |
| Het Laatste Tafeltje & Dagpas | Social Deal België | 12-01-2024 | N/A |
Klik hier voor de volledige lijst.
Data, discipline en durf: De investeringsaanpak van RB family capital.
Interview met Taco Rietveld en Sebastiaan Vervest.
1. Wat is de reden dat RB zich specialiseert in e-commerce en digitalisering?
E-commerce vertoont een interessante groeidynamiek, waarbij een bedrijf snel internationaal kan groeien. Ter illustratie: gedurende onze samenwerking hebben we HBM Machines zien groeien van €50 miljoen naar €140 miljoen omzet in minder dan 5 jaar. Daarnaast is er binnen deze bedrijven vaak rijke klantdata beschikbaar, waarmee RB door professionalisatie en data-analyse veel waarde kan toevoegen. Denk hierbij aan LTV-berekeningen of bijvoorbeeld product-portfolio-optimalisatie. Tegelijkertijd zien we dat veel e-commercebedrijven worstelen met het realiseren van groei en het benutten van hun data. Daar probeert RB bij te helpen.
Door onze investeringen te richten op e-commerce en digitale toeleveranciers aan e-commerce, zoals digital agencies, business software-integraties en softwarebedrijven, bouwen we aan een ecosysteem vol kennis en ervaring. Hierdoor weten we bij elke uitdaging welke specialist nodig is en op welke kansen we moeten inspelen. Binnen onze partnerships stimuleren wij actief kennisdeling en samenwerking. Op deze manier voegen we strategische waarde toe aan de ondernemingen waarin we investeren, zonder dat zij worden geïntegreerd. Elk bedrijf blijft zelfstandig opereren, zonder verplichtingen of gedwongen winkelnering.
2. Wat is de toegevoegde waarde van HBM machines, knivesandtools en high-clean? Hoe creëren jullie bedrijven een onderscheidende positie ten opzichte van concurrenten?
HBM Machines onderscheidt zich door een zeer breed en diep assortiment aan eigen merk gereedschappen, werkplaatsinrichtingen en machines. HBM Machines gaat verder waar de bouwmarkt ophoudt. De producten zijn ca. 30% goedkoper dan de A-merken, terwijl de kwaliteit vergelijkbaar is.
Knivesandtools is uniek vanwege een zeer diep assortiment van de beste merken in messen, multitools, zaklampen, verrekijkers en outdoor hardware in Europa. Binnen deze niche behoort Knivesandtools tot de Europese marktleiders. Het bedrijf heeft 15 eigen webwinkels in Europa en een loyale klantengroep.
High-Clean is de Europese marktleider in hoogwaardige en zeer lange telescoopstelen voor de consumentenmarkt. Deze worden met name gebruikt voor het reinigen van zonnepanelen en dakramen.
3. Wat is de strategie die jullie gaan voeren bij jullie bedrijven?
Eigenlijk is de strategie voor e-commerce grotendeels hetzelfde: versterking van het management (waar nodig), een betere financiële huishouding, meer private label, een bredere marketingmix om de afhankelijkheid van Google te verlagen, verbetering van de IT-systemen, internationalisering, beter voorraadbeheer, optimalisatie van SEA en SEO, en toevoegen van aanpalende productgroepen.
4. Wat zijn belangrijke trends in de sector? Welke kansen en uitdagingen zien jullie in de sector?
- Personalisatie – Gepersonaliseerde aanbevelingen, dynamische prijzen en interactieve klantervaringen maken het mogelijk om traffic beter te converteren.
- Mobile & Social commerce – Veel e-commercebedrijven proberen hun afhankelijkheid van Google te verlagen. TikTok Shopping heeft in China een enorme groei doorgemaakt en groeit sterk in de VS en enkele Europese landen. Wij verwachten dat dit soort platformen een belangrijke rol gaan spelen in product discovery en merkbekendheid. Ook live shopping, waarbij creators producten rechtstreeks aanbieden, zal zich aanzienlijk verder ontwikkelen.
- AI – AI zal Google steeds meer verdringen als zoekportaal. Waar veel klantenserviceafdelingen al gebruikmaken van AI om vragen en tickets te verwerken, zien we AI steeds vaker terug in bredere bedrijfsprocessen, zoals personalisatie, voorraadbeheer en data-analyse.
- B2B e-commerce – Wij verwachten dat bedrijven hun inkoopprocessen steeds verder digitaliseren. Leveranciers zullen daarop inspelen met B2B-webshops en inkoopportalen die gekoppeld zijn aan klantsystemen.
Lees het gehele interview in het Top 25 rapport
Overnamespecialist met kennis van de e-commerce sector
Meer weten over de mogelijkheden voor je eigen bedrijf? Neem dan eens vrijblijvend contact met ons op voor een afspraak.
Aeternus is opgericht in 2006 en heeft inmiddels meer dan 1.500 klanten begeleid in begeleiding van aan– en verkooptrajecten, bedrijfswaarderingen, het ophalen van bedrijfsfinancieringen, verkoopvoorbereidingen en valuemanagement. Dit doen we met ruim 75 corporate finance-specialisten verdeeld over vestigingen in Amsterdam, Eindhoven en Venlo.
Jan Willem van der Graaf op